SEM

SEM Nedir?

SEM (Arama Motoru pazarlaması), arama motorlarında reklam satın alarak web sitesi trafiği kazanma sürecidir.

SEM, Rekabetçi bir pazarda işinizi sürdürülebilir bir büyümeyi sağlamanın en etkili yollarından biridir. Milyonlarca işetme ile rekabet etmek, Google’ın arama sonuçlarında rakiplerinizin üstünde yer almak, daha çok iş dönüşümü yakalamak için sem vazgeçilmez bir yöntemdir.

Bu makalemizde, arama motoru pazarlama temellerinin yanı sıra bazı ipuçları ve stratejileri doğru arama motorlarında kullanmak için birkaç püf nokta paylaşacağız.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

  • SEM, işletmelerin Google’a ödeme yaparak arama sonuçlarında reklamlarının yer almasını sağlar. Google Adwords ile doğrudan bağlantılıdır. SEM’ in SEO ile birlikte eş zamanlı olarak yapılması işletmelere büyük faydalar sağlamaktadır.
  • SEO ise işletmelerin Google herhangi bir ücret ödemeden, kaliteli içeriklerle, DR ve UR değerleri yüksek web sayfalarından aldıkları backlinkler ile Google’ın gözünde değer kazanıp sitenin üst sıralarda yer alması işlemidir.
  • SEO çalışması, SEM’e göre daha az bütçeyle yapılır ve daha kalıcıdır ancak SEM çalışmasında daha hızlı sonuç alırsınız.
  • İnternet kullanıcıları çıkan reklamlardan pek hoşlanmadığından dolayı firma sahipleri genellikle SEO çalışmasını tercih etmektedir.

Konuyla ilgili diğer makalemize www.ustaseocu.com/blog/seo-nedir/ adresinden ulaşabilirsiniz.

SEM Anahtar Kelime Araştırma

Arama motoru pazarlamasında hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı seçmeden önce, stratejinizin bir parçası olarak kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir.

İlk olarak, işletmenizle alakalı anahtar kelimeleri, potansiyel müşterileriniz ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ararken kullanması muhtemel anahtar kelimeleri belirlemelisiniz.

Arama Motoru Pazarlama Platformları

Çoğu arama motoru, arama motoru pazarlaması için bir reklam platformuna sahiptir. Kullanılacak en iyi bilinen ve en etkili platform Google Adwords‘tür. Bing ve Yahoo arama motorlarında da sem çalışmanızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

SEM ile İlgili Bazı Kavramlar

Dönüşüm / Dönüşüm Oranı: Web sitenize gelen bir ziyaretçi, form doldurma veya satın alma gibi istenen bir hedefi tamamladığında bir dönüşüm oluşur. Aldığınız dönüşüm toplam ziyaretçiye bölündüğü zaman dönüşüm oranı ortaya çıkar.

Tıklama Oranı: Reklamınızın gösterim sayısı başına aldığı tıklama oranıdır.

Tıklama Başı Ödeme: Reklam veren firmaların kullanıcılar tarafından bir tıklama başına Google’a ödedikleri ücrete denmektedir.

Gösterim Başına Maliyet: Reklam veren firmaların 1.000 görüntüleme başına ödemeyi kabul ettiği ücrete verilen addır.

Sonuç Olarak

SEM, sunduğunuz ürünü veya hizmeti direkt olarak kullanıcıların görebileceği konuma çıkarttığından dolayı zaman harcamadan hızlı bir şekilde potansiyel müşterilerinizden geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size en hızlı şekilde dönüşümler sağlatabileceğimizden emin olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Usta SEOCU Editör

Yorum Yap