SEO

SEO Nedir?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelen, arama motorlarında organik ve doğal olarak arama sonuçlarında yer alma, arama sonuçlarından trafik alma işlemine verilen genel bir isimdir.

Google, Bing ve Yahoo gibi tüm büyük arama motorlarının birincil arama sonuçları vardır; burada web sayfaları ve videolar veya yerel listeler gibi diğer içerikler, arama motorunun kullanıcılarla en alakalı gördüğü şeylere göre gösterilir ve sıralanır. Ödeme, ücretli arama reklamlarında olduğu gibi dahil değildir.

SEO’nun Anlamı Nedir?

SEO’nun tam olarak ne anlama geldiğini anlayabilmek için bu kelimeyi birkaç parçaya ayıralım:

  • Trafik Kalitesi: Web siteniz Dünya’da yer alan tüm kullanıcıları çekebilirsiniz asıl önemli olan çektiğiniz kullanıcının ne kadarı sitenize daha sonra tekrar girişi yapıyor ve ne kadar etkileşim aldığınızdır.
  • Trafik Miktarı: Bir sitenin başarısı, aldığı trafik miktarına göre değerlendirilemez. Ancak, büyük trafik kesinlikle SERP (arama motoru sonuçları sayfaları) artırmada yardımcı olur. İyi bir SERP’E sahip olmak burada çok önemlidir çünkü sitenizin üst sıralarda olması gerçekten önemlidir (Google’ın ilk birkaç sayfası.
  • Organik Sonuçlar: Google, Bing, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarının en üst kısmında reklamlar yer alır. Bu reklamların hemen alt kısmında yer alan bölüme sonuç adı verilir. Bu kısım yaptığınız aramayla ilgili en kaliteli ve en güvenilir siteler yer alır.

Google’ın Algoritması

Bu arama sonuçlarının sıralaması Google’ın algoritması tarafından belirlenir. Google’ın algoritması gizli kalsa da, uzun zamandır SEO ile uğraşan kişiler Google’ın algoritmasındaki faktörleri 2 kategoriye ayırdı:

Site İçi SEO

Web sitenizin sıralaması kısmen sayfa faktörleri tarafından karar verilir. Site İçi SEO faktörleri web sitesi içinde etkileyebilecek tüm her şeydir. Bu faktörler, web sitenizin yapısı veya web sitenizin içeriğin kalitesi, kodunuzun temizliği ve sitenizin hızı gibi teknik yönleri içerir. Bunların hepsi çok önemli Site İçi SEO faktörleridir.

Site Dışı SEO

Site İçi SEO faktörlerine ek olarak, Site Dışı SEO faktörleri de vardır. Bu faktörler diğer web sitelerinden bağlantılar, sosyal medya imlemeleri ve kendi web sitemiz dışında diğer pazarlama faaliyetlerini içerir. Bu Site Dışı SEO faktörlerin en önemlisi, sitenize işaret eden bağlantıların sayısı ve kalitesidir. Web sitenize bağlantı veren daha kaliteli, ilgili siteler, Google’daki konumunuz o kadar yüksek olacaktır. Web sitenizi dışarıdan gelen zararlı olabilecek bağlantılara karşı sürekli incelemeniz, takip etmeniz gerekmektedir aksi taktirde sıralamalarınızda düşüş gözlenebilir.

Yazar Hakkında

Usta SEOCU Editör

Yorum Yap